Назад к списку

Дмитриев В.В. Широд’ара (Журнал «Les Nouvelle Estetique Украина», 2007, с. 102-104) 

Володимир Дмитрієв, провідний масажист аюреедичного центру краси та здоров'я «Расаяна», керівник відділу Панча Карма» 

 Фахівцям, які поставили собі за мету оволодіти технікою проведення широд'ари, слід розуміти: ця аюрведична процедура не є самостійною, а тому не повинна застосовуватися поза курсом лікування. Терапевтичний ефект буде отриманий лише в тому випадку, якщо широд'арі передували кілька масляних релакс-масажів або іншими подібними методами добре розслаблена скелетна мускулатура тіла. 


Широд’ара в перекладі із санскриту означає «потік, що ллється на голову (від «широ» - голова і «д'ара» - потік, струмінь) і призначена для досягнення глибокого ментального розслаблення, «душевного спокою», зупинки внутрішнього монологу. Процедура переважно застосовується під час лікування неврастенії, неврозів різної етіології, надмірного нервового напруження, в курсі реабілітації після важкого стресу. Поєднання широд'ари з різними релакс-методиками може бути чудовим інструментом стрес-менеджменту. проте лише в тому випадку, якщо курс призначений кваліфікованим фахівцем, а олії та інші інгредієнти підібрані відповідно до сезону, конституціонального типу, віку і загального стану пацієнта (з урахуванням наявності або відсутності гострих чи хронічних патологій). 


ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕДУРИ 

Протокол широд'ари, на перший погляд, здається нескладним - послідовний масаж голови, обличчя та комірцевої зони та специфічні маніпуляції із цівкою теплої олії... Проте насправді існує величезна кількість деталей та дрібниць, знання і застосування яких на практиці є своєрідним індикатором професіоналізму, показником кваліфікації фахівця. Однією з найбільш важливих І, хоч як це дивно, складних вимог до проведення процедури є створення атмосфери суцільної тиші: найменший шурхіт буде «вихоплювати» пацієнта зі стану «потойбічних мандрів», змушувати його дослухатися до сторонніх звуків, відволікати від досягнення найглибшого розслаблення. Тому навіть встановлення металевої чаші на плиту має здійснюватися без будь-якого шуму, не кажучи вже про неприпустимість розмов між масажистами. Досягнення фахівцями необхідного рівня компетентності потребує, часом, кількох місяців, а іноді навіть років. Не слід забувати й про те. що власне ши-род'ара цілком могла б перетворитися на ще одну популярну процедуру, покликану не забезпечити здоров'я, а прикрасити дозвілля, якби не була частиною стрункої, завершеної та бездоганно логічної системи - аюрведи. Але принцип граничної індивідуалізації робить широд'ару багатоцільовою процедурою, нашаровуючи на ефект від її впливу тривалодіючі схеми фар-мако-, арома- та рефлексотерапії. Наприклад, відповідно до існуючої проблеми або дисбалансу обміну речовин можна змінювати хід процедури, приділяючи більше уваги певним аспектам, найбільш актуальним для даного періоду. Обов'язковою умовою є індивідуальний підбір опій, використовуваних під час процедури. Крім того, її вплив може бути доповнений місцевими або загальними прогріваннями, марматерапією. ароматерапією. різними локальними масажами. Кількість комбінацій усіх цих засобів та методів дає практично необмежені можливості щодо Індивідуалізації процедури, створення саме такого її варіанта, який най оптимальніше відповідатиме потребам кожного конкретного пацієнта, допоможе м'яко, швидко та ефективно усунути існуючу проблему. 

ХІД ПРОЦЕДУРИ 

1 етап. Підготовка 

Перед початком процедури необхідно ретельно до неї підготуватися: підігріти олію, приготувати інвентар - усе, що може знадобитися, має бути під рукою. Масажна олія для тіла повинна бути дещо теплішою за ту. що призначена безпосередньо для д'ари, - біля 38ºС (для дари вона має відповідати температурі тіла).Пацієнта не слід відразу запрошувати в кабінет, тільки-но він переступив поріг салону. Лише після того, як він усвідомить, що має в своєму розпорядженні вільний час. нікуди не поспішає, і його не хвилюють подробиці ділового та особистого життя, варто розпочинати процедуру. Нехай пацієнт спочатку вип'є чай у спокійній обстановці, під супровід розслаблюючої музики. Якщо він налаштований на розмову, можна обговорити з ним особливості майбутньої процедури, задовольнивши його цікавість. Коли пацієнт буде готовий до широд'ари. слід пояснити йому, як поводитися під час її проведення. Адже для масажиста надзвичайно важливо працювати зі спільником, а не інертним спостерігачем!

Етап 2. Масаж голови, обличчя та комірцевої зони 

Крім суто механічного розслаблення мімічної та скелетної мускулатури цей етап можна розглядати, як введення до процедури. Під час його проведення пацієнт звикає до обстановки, пози, масажиста і в подальшому, найімовірніше, не відволікатиметься на це, Хід масажу може змінюватися: чимало, звичайно, залежить від пацієнта, однак найчастіше масажист не застосовує готових схем, а на ходу виконує «імпровізацію на задану тему». Тривалість масажу також чітко не встановлюється, а регулюється відповідно до необхідності акцентувати, підкреслити терапевтичний ефект тієї чи іншої складової процедури. Наведена схема попереднього масажу - одна із стандартних, і застосовується у випадку, якщо процедура несе найменше терапевтичне навантаження.

Етап 3. Основна частина - д'ара 

Після виконання попереднього масажу настає черга основної частини — д'ари. Для цього етапу необхідно завчасно підготувати ватні тампони (бе-руші) для вух. вологі епонжі для очей (змочені трояндовою водою) і вологу серветку, яка прикриватиме їх, запобігаючи потраплянню олії. Під потилицю пацієнта підкладається спеціальна подушечка, а волосиста частина голови розташовується над чашею, призначеною для стікання олії. На спеціальний кронштейн підвішується широд'арапатра («патра» із санскриту — посудина, ємність), що становить собою глиняну або мідну посудину довільної форми з отвором на дні І нехитрою конструкцією Із половинки кокосового горіха, палички та смужки марлі, призначеної для утворення рівномірної цівки олії.Для проведення основної частини процедури необхідна участь двох фахівців: один буде слідкувати за напрямком стікання олії на чоло пацієнта, інший - забезпечувати постійну її температуру. Олія плавними рухами наливається на чоло за допомогою маятникоподібного розгойдування широд'арапатри - цівка має стікати рівномірно та повільно від однієї скроні до іншої. Нагрівати слід порожню чашу, яка буде рівномірно підігрівати стікаючу в неї олію.Отже, повний цикл буде виглядати наступним чином: олію наливаємо в патру, звільнену посудину підставляємо під стікаючу цівку олії, виймаємо чашу з олією, набраною із посудини для збирання (на спеціальній підставці під столом), виливаємо її в патру, порожню чашу на 10-15 секунд ставимо на плиту, міняємо місцями з наповненою чашею, заливаємо олію в патру, звільнену посудину ставимо на плиту і т. д. Час проведення д'ари не регпаментується і становить, у середньому, ЗО хвилин. Як правило, для попередньо підготовленої людини цього терміну цілком достатньо, щоб зануритися в стан ментального розслаблення, «виключити» свідомість.Після завершення основної частини, як правило. виконується заключний масаж голови, обличчя та комірцевої зони (практикується також масаж кистей, стіп, спини, гомілок), що сприяє плавному поверненню до нормального стану.

ВИСНОВОК 

Якщо всі етапи виконані правильно, а підготовка до процедури (включаючи попередні заходи) проведена належним чином і в повному обсязі, пацієнт або засинає (що менш бажано), або, докладаючи певних зусиль, переходить у подібний до медитації стан «поза свідомістю». Для останнього характерна зупинка процесу мислення, тому дехто розглядає ши-род'ару в езотеричному аспекті, застосовуючи як інструмент у практиці йоги або інших систем самовдосконалення. її особливо рекомендується проводити під час лікування безсоння, тривожних І невротичних станів, мігреней, епісиндромів та епілепсії.Однак, незважаючи на очевидну користь цієї процедури, варто пам'ятати, що широд'ара - лише мала частина системи, що містить величезну кількість методів, засобів і принципів, здатних коригувати патологічні стани практично будь-якого генезу. І якщо метою впливу є саме корекція певного захворювання, широд'ара як монотерапія, навіть проведена фахівцем високого рівня, є недоцільним та сумнівним методом. Лише системний підхід, який враховує всі особливості стану пацієнта, здатний приносити плоди, а тим більше - досягнути тривалих та стабільних позитивних результатів.